<style> .wpb_animate_when_almost_visible { opacity: 1; }</style>

3D-EKRANLAR

Gözlüksüz 3D Nasıl Çalışır ? İzleyiciler gözlerinin her biri için ayrı görüntü görürler. Gözler arasındaki mesafe ile iki farklı görüntü gözlere ayrı ayrı sunulur. İnsan beyni iki farklı görüntüyü aynı merkezde birleştirerek gerçekçiliği algılar. Sinemalarda bu görüntüler 3D gözlükler ile yapılır ancak biz yazılım ve donanım kombinasyonu ile gerçekleştirmekteyiz. Bu sayede gözlüğe ihtiyaç duyulmaz. 3D ekranların en önemli bileşenlerinden biri autostereoscopic özellikli ekrandır. Bu dalga boyu seçici filtre, paralaks bariyeri dediğimiz teknoloji ile birleştirilip, ekran üzerine monte edilir. Bu filtre görüntüyü farklı yönlere göre dalga boylarına ayırır.

5k-showbook-Principle

Hologramposter

Hologram görüntü Almanya'da üretilen yüksek teknoloji ürünü olan karmaşık analog teknolojisine dayanmaktadır. Standart görüntü de 1 kare yaklaşık çeyrek milyon lensle (DIN A0) büyüleyici bir 3D deneyimi sağlamaktadır. 3D görüntüler bilgisayarlar tarafından 30.000 farklı açıdan render alınarak oluşturulur. Bu da sabit bir motif için bile yaklaşık 232 GB boyutunda data demektir.

Her hologram göndericisinin temel parçası; iki lensli yapı ve bir yüzey plakasından oluşan optiklerdir. Bu optikler iki destek plakasının arasındadır. Plaka üzerinde 250.000 mikro lens bulunmaktadır. Sonrasında bu her biri milimetrenin binde biri boyutundaki mikrolensler detaylı görüntüyü oluştururlar. Her lensin arkasındaki bu 30.000 görüntü ile iki boyutlu bir nesneden çok gerçekçi bir hologram ortaya çıkar.

Böylece, 250.000 adet kibrit çubuğu boyutundaki geniş lensler görüntüyü patenti alınmış bir görüntüleme makinesine aktarır. Bu komplike görüntüden sonra bitiş filmi geliştirilir ve tüm optik disk bir ışık kutusuna aktarılır. Motif led aydınlatmalı ortamda mikrolensler aracılığıyla göüntülenir. Hologramlar çok geniş bir RGB renk uzayına sahiptir. Altın ve gümüş benzeri pırıltı ve parlamalar bile görüntülenebilir.

Die Optik - Linsen- und Blendenplatten
Linsenplatte